Hikayem

1976 Ankara doğumlu bir laz uşağı… İlkokul hayatı, babasının mesleği gereği Mardin ve Tunceli’de geçti. Ortaöğrenimini Bursa’da tamamladı. Tıp eğitimi için Ankara’ya, çocukluğunun artık sadece fotoğraflarda kaldığı şehre geri döndü. Üniversitede öğrenci kulüplerinde tiyatro, klasik dans ve fotoğrafla ilgilendi. Radyoloji ihtisasını yaptığı Bursa’da dört yıl geçirip soluğu İstanbul’da aldı.  

Çocukluğunun ve ilk gençliğinin Anadolu’yu harmanlayarak geçmesinin şimdilerde fotoğraf anlamında kendisine çok şey kattığına inanıyor. İstanbul’da yaşıyor ve insanları “röntgen”liyor. 

Fotoğrafa ilgisi kendini bildiğinden beri var ama 1994 yılında HÜFK (Hacettepe Üniversitesi Fotoğraf Kulübü) ve eğitmen Mehmet Gökağaç ile tanıştığından beri ne yaptığını bilerek fotoğraf çekiyor. Fotoğrafa başlangıcı Doğu Alman yapımı bir Revue; 28mm, 50mm ve 135 mm’den oluşan bir objektif seti ve sarma Ilford HP5 film ile oldu. Üniversiteden sonrakaranlık odasız kalınca bir süre ara verdiği fotoğrafla, dijitale direncinin kırıldığı ve internette fotoğraf paylaşım siteleriyle tanıştığı 2004 yılından itibaren daha yoğun ilgileniyor. 

Eski fotoğraf ortağı şimdilerin meşhur düğün fotoğrafçısı pek sevgili Sina Demiral ile ortaklaşa gerçekleştirdiği “İ s t a n b u l ’ d a ” ve   M e l a n k o l i s t a n b u l isimli iki ortak kişisel sergi deneyimi olan fotoğrafçının bunun dışında katıldığı çok sayıda yurtiçi ve yurtdışı karma sergi bulunuyor. Ulusal ve uluslararası fotoğraf yarışmalarında çok sayıda mansiyon ve sergileme ödülü mevcut. Henüz derece ile ödüllendirilmeye layık fotoğraf çekemedi. Ancak Bursa Fotoğraf Yarışması’nda daimi jüri üyesi olmayı başardı.  

Sanal ortamdaki dergiler dışında In Istanbul,  Mavi-Yeşil ve Hollanda’da yayınlanan La Turque isimli dergilerde ve muhtelif medikal magazin dergilerinde İstanbul, MardinHünkar Çayırı, Kuba ve Barselona portfolyoları ile yer aldı. Dergi Bursa’da gezi yazıları yazıyor ve fotoğraf öykülerine malzeme sağlıyor. Yurt içi ve yurt dışında yayınlanan bazı kitapların kapağında ve İş Bankası şubelerinde fotoğraflarıyla karşılaşabilirsiniz. Elbette sosyal medyada da arzı endam ediyor. Şu sıralar gözdesi Instagram’da oscarsnapshotter mahlazıyla takılıyor. Pek güncellemese de şu anda ziyaret etmekte olduğunuz ozgurcakir.net isminde bir websitesi de mevcut. 

Sokak fotoğrafçısı olarak tanımlanmak hoşuna gidiyor. Arada sokak fotoğrafçılığı atölyeleri ile eğitim de veriyor. Fotoğraflarında gündelik hayatın içinden basit anların ve ifadelerin peşinde. Sosyobelgesel türe daha yakın dursa da her an her şeyi fotoğraflayabilecek bir amatör. Fotoğrafın içeriği yanında estetiğine de halen çok önem veriyor. İstanbul asıl çalışma alanı ancak bu bir fotoğraf gezgini olmasına engel olmuyor. İşi ve hobisi gereği hayatı ve insanları görüntülemeye devam edecek. 

ozgurcakir@gmail.com

EN  │  TR