Hikayem

1976 Ankara doğumlu bir laz uşağı… İlkokul hayatı, babasının mesleği gereği Mardin ve Tunceli’de geçti. Ortaöğrenimini Bursa’da tamamladı. Tıp eğitimi için Ankara’ya, çocukluğunun artık sadece fotoğraflarda kaldığı şehre geri döndü. Üniversitede öğrenci kulüplerinde tiyatro, klasik dans ve fotoğrafla ilgilendi. Radyoloji ihtisasını yaptığı Bursa’da dört yıl geçirip soluğu İstanbul’da aldı.

 

Çocukluğunun ve ilk gençliğinin Anadolu’yu harmanlayarak geçmesinin şimdilerde fotoğraf anlamında kendisine çok şey kattığına inanıyor. İstanbul’da yaşıyor ve manyetik rezonans ile insanları görüntülüyor.

 

Fotoğrafa ilgisi kendini bildiğinden beri var ama 1994 yılında HÜFK (Hacettepe Üniversitesi Fotoğraf Kulübü) ve eğitmen Mehmet Gökağaç ile tanıştığından beri ne yaptığını bilerek fotoğraf çekiyor. Fotoğrafa başlangıcı Doğu Alman yapımı bir Revue; 28mm, 50mm ve 135 mm’den oluşan bir objektif seti ve sarma Ilford HP5 film ile oldu. Üniversiteden sonra karanlık odasız kalınca bir süre ara verdiği fotoğrafla, dijitale direncinin kırıldığı ve internette fotoğraf paylaşım siteleriyle tanıştığı 2004 yılından itibaren daha yoğun ilgileniyor.

 

2007 ve 2008 yıllarında Sina Demiral ile ortaklaşa gerçekleştirdiği “İstanbul’da” ve “Melankolistanbul” isimli iki kişisel sergi deneyimi olan fotoğrafçının bunun dışında katıldığı çok sayıda yurtiçi ve yurtdışı karma sergi bulunuyor. Ulusal ve uluslararası fotoğraf yarışmalarında mansiyon ve sergileme ödülleri mevcut.

 

Sanal ortamdaki dergiler dışında In Istanbul, Mavi-Yeşil ve Hollanda’da yayınlanan La Turque isimli dergilerde İstanbul, Mardin, Hünkar Çayırı ve Barselona portfolyoları ile yer aldı. Erdal Balcı’nın Hollanda’da yayınlanan “Today No Ferry” isimli kitabının kapak fotoğrafı da ona ait. Şebnem Soysal’ın öyküleştirdiği Özgür Çakır fotoğraflarından oluşan “fotoğraf şerhleri” isimli kitap ise yayın aşamasında.
Sokak fotoğrafçısı olarak tanımlanmak hoşuna gidiyor. Fotoğraflarında gündelik hayatın içinden basit anların ve ifadelerin peşinde. Fotoğrafın içeriği yanında estetiğine de çok önem veriyor. Sosyobelgesel türe daha yakın dursa da her an her şeyi fotoğraflayabilecek bir amatör. İstanbul asıl çalışma alanı ancak bu bir fotoğraf gezgini olmasına engel olmuyor. İşi ve hobisi gereği hayatı ve insanları görüntülemeye devam edecek.

 

ozgur@ozgurcakir.net

 

EN  │  TR